wtorek, 2 lutego 2016

"Dom na wyrębach" - Stefan Darda

                        Marek Leśniewski, rozwodnik oraz wykładowca na uniwersytecie, przeprowadza się z Lublina do Wyrębów - wioski, którą okoliczni mieszkańcy omijają z odległości kilku kilometrów. Spowodowane jest to sąsiadem nazywanym przez wszystkich Jaszczukiem. Krążą o nim plotki niekoniecznie będące po stronie gburowatego mężczyzny. Ale tak naprawdę to nie jego ludzie powinni się obawiać...
                        W krótkim czasie, gdy bohater zostawia na trochę swój dom na wsi, ktoś włamuje się do  chatki u układa jego rzeczy "po swojemu". Policja oraz poinformowani pogłoskami mieszkańcy pobliskich miejscowości podejrzewają nikogo innego jak dziwaka Jaszczuka. Co lepsze, podejrzany przyznaje się do tego włamania naszemu bohaterowi. Ale czy to na pewno był on? Leśniewki po rozmowie ze szwagrem i przyjacielem, Hubertem, ma pewne wątpliwości, dlatego przeprowadzenie całego śledztwa zostawia sobie.
"Dom na wyrębach" Stefan Darda - recenzja  
 
                        Stefan Darda jak zwykle zastosował świetne opisy przyrody oraz najbliższych okolic. Czytając, można odczuć, jakby oglądało się film chociażby obyczajowy z elementami grozy. Widać, że autor wkłada całe swoje serce w znakomite oddanie scenerii i klimatu trwającej wówczas akcji, by w pełni móc chłonąć "Dom na wyrębach" i aż do końca siedzieć w napięciu.
                        W książce zostały zawarte podziały na miesiące, informujące, w jakim czasie dzieją się określone działania Leśniewskiego, dzięki czemu łatwiej połapać się w sytuacji, i jak szybko wędruje fabuła. Każdy "dział" kończy się epilogiem, gdzie poznajemy tajemniczego osobnika (jego tożsamość zostaje wyjawiona później), który czyta zapisane kartki. 

                      Darda jest niezastąpiony w swoim fachu. Zachęca czytelnika już od samego spojrzenia na intrygujący opis jak i mroczną okładkę. Powoli pochłania swoją kolejną oryginalną historią, której jestem ogromną fanką. Nawiązania do wierzeń ludowych i realizowanie ich w książce są jednym z najciekawszych elementów całej konstrukcji zbudowanej przez autora. Powieści grozy Stefana Dardy są bardzo warte uwagi, więc jeśli ktoś jeszcze nie zna jego i jego twórczości, powinien jak najprędzej sięgnąć  po którąś z pozycji, jakie nam oferuje.

2 komentarze:

 1. Nie jestem wielką fanką powieści grozy, ale ta wygląda naprawdę ciekawie.
  Jeśli kiedyś gdzieś trafię, to pewnie po nią sięgnę.

  oszczedzaniedlaopornych.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Stefan Darda swoimi książkami dostarcza czytelnikowi wiele emocji. Kreuje świetne postacie, tworzy niesamowitą fabułę.
  Polecam każdemu :)

  Niech książki będą z Tobą! :)

  OdpowiedzUsuń